12 mýtů a pověr o dřevostavbách

 1. MÝTUS – Menší životnost oproti zděným domům

Skutečnost: Při řádné údržbě domu je životnost srovnatelná se zděnou stavbou. Když bude zamezeno vnikání srážkové vody seshora do stavby a pronikání zemní vlhkosti zespoda do stavby, není důvod k omezení životnosti materiálů.

Dřevo v podobě KVH řeziva je tvarově a objemově stálé a při zajištění standartního vnitřního prostředí je životnost v řádech stovek let.

 

2. MÝTUS – Celé to shoří

Skutečnost: Pro výstavbu dřevostaveb je nejrozšířenějším systémem rámová konstrukce. Tato konstrukce kombinuje dřevo (nosná část), minerální izolaci a deskové materiály (opláštění). Konstrukce je zatříděna v třídě požární odolnosti DP 2, tzn. hořlavý materiál (dřevo) uzavřený v nehořlavém materiálu (sádrokartonové desky apod.).

Nehořlavé opláštění chrání vnitřní nosnou konstrukci před působením požáru a umožňuje dosahovat hodnot požární odolnosti požadovaných ČSN 73 0802 Požární bezpečnost staveb a dalších předpisů.

U konstrukcí z masivních celodřevěných konstrukcí je odolnost dosahována mohutností konstrukcí v kombinaci s protipožárními nátěry.

 

3. MÝTUS – Všechno zplesniví a shnije

Skutečnost: Oproti klasickým stavbám vyžaduje dřevostavba větší technologickou kázeň, která je ve výsledku odměněna kvalitnějším výsledkem. Vnitřní vlhkost v každé stavbě se snaží uniknout z domu a při průchodu do prostředí s teplotou nižší jak rosný bod kondenzuje. U difuzně uzavřených staveb je vlhkost uzavřena ve vnitřním prostoru pomocí parozábrany a je odváděna z domu přirozeným nebo nuceným větráním. U difuzně otevřených staveb je vlhkost uzavřena pomocí parobrzdy, přes kterou je navíc možnost prostupu vlhkosti přes konstrukci. Oba druhy skladeb předpokládají pečlivý návrh a provedení, aby byla zajištěna jejich funkčnost.

Při splnění výše uvedených podmínek je stavba zdravější a vzduchotěsnější než zděná stavba, což umožňuje kvalitnější bydlení a energeticky úspornější bydlení.

 

4. MÝTUS – Stěny jako z papíru, všechno je slyšet

Skutečnost: Stejně jako zděné stavby musí dřevostavby dodržet normové požadavky na neprůzvučnost konstrukcí. Výrobci např. deskových materiálů pro dřevostavby deklarují splnění těchto podmínek ve svých katalogových skladbách konstrukcí, které jsou zkoušeny v akreditovaných laboratořích.

Stejně jako u zděných staveb je zdrojem největších problémů při neprůzvučnosti konstrukcí chybné provedení např. elektrických zásuvek, zdravotechnických instalací apod., které oslabují konstrukci na nevhodných místech.

 

5. MÝTUS –  Horní skříňky kuchyňské linky potřebují extra konstrukci

Skutečnost: Pro dřevostavby se používají speciální deskové materiály, které mají pramálo společné s klasickými sdk deskami apod. Sádrokartonová deska RigiStabil, kterou v našich konstrukcích používáme, má únosnost až 80 kg na jeden bod při použití obyčejné motýlkové Molly hmoždinky 8 S. U standartních kuchyňských horních skříněk je to při excentricitě 200 mm 74 kg.

Skříňky se mohou kotvit přímo do desky RigiStabil, bez ohledu na nosnou konstrukci pod ní.

 

6. MÝTUS – Sežerou to myši

Skutečnost: Při správném provozování stavby, např. neumožnění vstupu myší trvale otevřenými dveřmi na zahradu apod., není důvod k průniku myší do domu.

Stěnové panely jsou chráněny statickými deskami, které myši neprohryžou. Strop je obdobně uzavřen zespoda i seshora. Krov je stejný jako u zděné stavby.

 

7. MÝTUS – Ve větru to uletí

Skutečnost: V projektu vám v části Statika vypočítáme odolnost dřevostavby proti síle větru pro dané místo stavby. K základovým konstrukcím jsou dřevostavby kotveny pomocí kotvících šroubů, patek, natloukacích kotev apod. Tornádu však neodolá, stejně jako zděná stavba.

Dřevostavby, stejně jako jiné typy staveb, musí splnit požadavky odolnosti zatížení pro daný účel a umístění stavby. 

 

8. MÝTUS – Prokopnu stěnu

Skutečnost: Opláštění stěn je tvořeno ze statických desek např. RigiStabil. Tyto desky mají zvýšenou tvrdost vůči nárazům.

U desek RigiStabil, které používáme, dosahuje tvrdost až 18 MPa kolmo k ploše desky. Prokopnutí tedy určitě nehrozí.

 

9. MÝTUS – Ve dřevostavbě už nic neupravím

Skutečnost: Naopak.

Montované dřevěné konstrukce lze snadněji demontovat nebo přemisťovat než zděné konstrukce, které se po zbourání nedají znovu použít a při demolici vyprodukují spoustu prachu a odpadu.

 

10. MÝTUS – Vypadá to jako srub

Skutečnost: Dřevostavby montované ze stěnových panelů jsou nejčastěji opatřovány kontaktním zateplovacím systémem z polystyrenu nebo minerální izolace, na který je aplikována tenkovrstvá silikonová omítka.

Dřevostavba je na pohled nerozeznatelná od zděné stavby.

 

11. MÝTUS – Tepelná izolace ve stěnách časem sesedá

Skutečnost: Při použití kvalitní minerální izolace se takového problému obávat nemusíte.

Na izolaci panelů používáme deskové tepelné minerální izolace, které jsou tvarově stabilní a nehrozí u nich efekt „sedání“.

 

12. MÝTUS – Dům časem sesychá a sedá

Skutečnost: Tato vlastnost se týká srubových dřevostaveb, kdy dochází vlivem sesychání kmenů k jejich sedání a dotvarování.

Tento jev se netýká rámových dřevostaveb z KVH řeziva, které využívá PREFAST. Tyto konstrukce jsou stabilní.